News

Siivoa Tietokoneesi

Se kertoo aika paljon, mm. prosessorin kellotaajuuden ja RAM-muistin määrän. Laita cd koneeseen ja käynnistä uudelleen niin asennus alkaa.

miten Windowsin rekisteri toimii

Edellä mainitut oireet ovat yleensä merkkejä käsiin hajoamisesta. Tässä vaiheessa konetta WinDLL ei kannata sammuttaa enää, vaan pitää mieluummin nukkuvassa tilassa siihen asti, että saat uuden kovalevyn. Ei ole nimittäin takeita siitä, että naksuttava komponentti heräisi vielä eloon sammuttamisen jälkeen.

Puhdistus Ccleanerilla

Jos taas kuvasi on isompi kuin valkoinen tausta, laajenee se sopivan kokoiseksi automaattisesti, jolloin taustasta tulee sopivan kokoinen eikä turhia reunuksia synny. Kun otat kuvakaappauksen tietystä ikkunasta tai manuaalisesti vapaamuotoisesta alueesta, kuva jää talteen leikepöydälle.

  • Edellä mainitut oireet ovat yleensä merkkejä käsiin hajoamisesta.
  • Windows tallentaa ohjelmien ja järjestelmän eri komponenttien asetukset rekisteriin.
  • Ja sitten Aero vinkki, joka saattaa joissain tilanteissa jopa hidastaa konetta siirtäessään kuormaa näytönohjaimelta pääsuorittimelle.

Se on kuitenkin erittäin hidas – eheyttämisessä saattaa kestää päiviä. Nopea, mutta Windowsiakin tehokkaampi eheytysohjelma on IObit SmartDefrag.

Näin Lataat Ccleanerin Uusimman Version

Rekisterin korjausta tarvitaan usein, kun tietokone on niinsanotusti “solmussa”. Rekisteri menee usein myös varsin vaikeasti selvitettävään tilaan koneen sammuessa kesken käytön, esim. Näissä tapauksissa rekisterin korjaus on usein paikallaan. Windowsista löytyvä “Ohjelmat ja toiminnot” -ohjelma on paras ratkaisu ylimääräisten ohjelmien siivomiseen. Ohjelman listasta näet kaikki koneelle asennetut ohjelmistot ja voit helposti käydä läpi ylimääräiset ohjelmat ja poistaa ne.

Ensin täytyy avata rekisterin muokkaustyökalu kirjoittamalla ’rekisterieditori’ (eng. ’regedit’) aloitusvalikon hakupalkkiin ja avaamalla se. Käynnistääksesi pelipalkin, paina Windows + G näppäinyhdistelmää. Tämä avaa muokattavan näkymän josta voi ottaa kuvakaappauksia tai aloittaa nauhoituksen. Mainion Lightshotista tekee se että se pyörii taustalla ja ottaa kuvakaappauksen halutusta napista, korvaten oletuksena Print Screen -näppäimen toiminnallisuuden. Näppäimen voi kuitenkin vaihtaa mihin tahansa yhdistelmään. Leikkaa ja luonnostele (Snip & Sketch) -työkalun löydät Windows käyttöjärjestelmästä valmiiksi asennettuna.

Leave a comment